Plzeň – O svátečním zářijovém víkendu, 29. – 30. 9. 2012, se ve Sportovní hale TJ Lokomotiva v Plzni uskutečnil turnaj ve florbale na el. vozících (EWH). Jednalo se o historicky první turnaj tohoto sportu na území západočeské metropole. Organizátorem akce spolu s Českou federací EWH bylo Občanské sdružení LENOX, které působí v Plzni od začátku tohoto roku a provozuje sportovní klub INDIANS Plzeň věnující se právě EWH. Lenox Cup se tak zařadil mezi sérii pěti ligových turnajů, jejíž výsledky se započítávají do konečného pořadí české EWH ligy.

O ligové body přijely bojovat kromě pořádajícího klubu, také týmy New Cavaliers Praha, EWSC Jaguars Praha, EWH Rejnoci Zlín a Tigers Jánské Lázně. Organizátorský tým vytvořil v rámci svatováclavského dne dobrovolný doprovodný program s prohlídkou plzeňské ZOO a plzeňského pivovaru.

Samotným ligovým bojům v rámci prvního hracího dne předcházelo vystoupení plzeňské dívčí taneční skupiny Keep Moving a také předání bramborové medaile dlouholetému hráči EWH a českému reprezentantovi v atletice v hodu kuželkou Janu Vaňkovi. Ten se právě v této disciplíně na Paralympijských hrách v Londýně umístil na 4. místě. Poté již přišel na řadu zápasový program. První duel obstarali domácí Indiáni s janskolázeňskými tygry. Domácím se podařilo zvítězit (4:0), díky pevné obraně a výborné útočné spolupráci především Jana Vaňka a Jana Thenota. I v dalších sobotních utkáních favorité nepřipustili žádné překvapení. Za „nejvyrovnanější“ utkání by se tak dalo označit utkání mezi týmem EWSC Jaguars Praha a SK Indians Plzeň. Plzeňský tým vstupoval do zápasu s nadějí, že se mu podaří zopakovat výkon z předešlého vzájemného střetnutí, kdy Indiáni třikrát vedli o gól, ale bodový zisk si z utkání neodnesli. Nepodařilo se to ani tentokrát. Nepomohly k tomu ani čtyři trefy Jana Vaňka. Úřadující mistr si v první polovině prvního poločasu vytvořil až čtyřbrankový náskok, jenž domácí snížili na konečných 7:4. V posledním utkání dne Plzeň narazila na soupeře z východní Moravy – ze Zlína. Zde se Západočeši radovali opět z výhry (7:1) i díky premiérové brance Ladislava Nedbala, který si odbývá svojí premiérovou sezónu. Ze stejného bodového zisku 6 bodů po prvním hracím dni se kromě domácích mohli radovat i hráči New Cavaliers Praha. Tým předloňského mistra získává po částečné hráčské obměně od počátku sezóny čím dál větší herní jistotu. A to se projevuje na atraktivním herním projevu. Oba soupeři, na které v sobotu Kavalíři narazili, se snažili o urputnou nepropustnou obranu. Zlínským Rejnokům se tento taktický plán podařilo naplňovat až do poloviny první půle, kdy se prosadil vítěz kanadského bodování loňského ročníku Jan Horák a podílel se celkem 3 body na konečném vítězství 10:1. Jedinou branku Moravanů vstřelil nejlepší střelec týmu a kapitán Filip Němeček. Vedoucí pozici turnaje po prvním hracím dnu opanovali Jaguáři z Prahy. Tým, jehož základní osa je složena z kvalitní brankářky Jany Stárková, skvělého hráče s T-stick v podání Ivy Zemkové a jednoho z nejlepší hráčů s hokejkou Stanislava Cimpy, se snaží do svého kolektivu zapracovávat nové hráče. Nutno dodat, že se to trenérům daří, což dokazuje fakt zlepšení herní kvality nováčků. Navíc díky dobré taktické hře, dokáže tento tým plně využít svých předností, což se projevilo i v zápasech proti Zlínu (13:1) a Jánským Lázním (8:1).

Na úvod nedělního harmonogramu se střetly týmy Zlína a Jánských Lázní, které zůstaly v turnaji bez bodového zisku a bojují spolu o celkovou čtvrtou příčku v české lize. I když byl tým Tigers pod neustálým tlakem a jejich soupeř měl územní převahu i několik velkých šancí, podařilo se naplnit taktický plán založený na rychlých protiútocích. Tygři si tak připsali velmi důležité body pro boj o konečné čtvrté místo v ligové tabulce, na které ztrácí před posledním kolem dva body. V posledním souboji domácího týmu s Kavalíry se hráčům pražského týmu dlouho nedařilo zápas rozhodnout ve svůj prospěch. A když se Plzeňanům na začátku druhého poločasu podařilo snížit na rozdíl jedné branky (3:2) vypadalo to na nečekaně dramatickou koncovku. Indiáni, odhodláni připsat si alespoň nějaký bod na úkor favorita, se postupem času snažili o větší aktivní přístup, čímž se pro soupeře otevřel větší prostor před plzeňskou brankou. Ten pak dokonale využil protivník pro svůj prospěch k výhře 6:2. Závěrečný duel ve znamení pražského derby sliboval dramatickou podívanou. Oba rivalové spolu bojují o celkové prvenství celé ligy. New Cavaliers měli před zápasem jasný úkol a to zvítězit. Pokud by se jim to totiž nepodařilo, jejich sen o titulu by se nejspíš rozplynul. Zápas měl vysokou herní úroveň a hlavně rychlost. Oba týmy se snažili o pružnou obranu tak aby soupeři nenabídli prostor potřebný pro zakončení. Tento záměr se oběma týmům podařilo plnit velmi dobře. Diváci tak mnoho střel na branku neviděli a první půle skončila vítězstvím 1:0 pro Kavalíry. Těm se v druhé části podařilo přidat další 3 branky a i přes snížení nejlepšího střelce turnaje Stanislava Cimpy zvítězit 4.1. Podařilo se jim tak vyrovnat vzájemnou bilanci letošního ligového ročníku s Jaguars na 2 vítězství a 2 porážky a vyrovnat bodový zisk. O tom kdo bude Mistrem ČR pro rok 2012, rozhodne poslední střetnutí v polovině listopadu v Mladých Bukách.

Organizátoři ve spolupráci s partnery turnaje přichystali pro všechny účastníky věcné ceny. Bylo vyhlášeno také umístění týmů v rámci turnaje LENOX Cup 2012. Každý tým tak obdržel na památku pohár, diplom s umístěním a tričko. Byli oceněni nejlepší hráči na jednotlivých postech. Cenu pro nejlepšího brankáře dle celkové úspěšnosti zákroků získal Michal Prager z týmu New Cavaliers, Dle hlasování trenérů, kapitánů a rozhodčích byl nejlepším hráčem s T-hokejkou vyhlášen janskolázeňský tygr Ondřej Binko. Nejvíce kanadských bodů si připsal Stanislav Cimpa a za 18 branek a 3 asistence získal cenu pro nejlepšího hráče s H-stick.

Děkujeme organizačnímu týmu turnaje LENOX Cup, členům české federace EWH, rozhodčím, všem účastníkům a všem partnerům a podporovatelům akce (Město Plzeň, TJ Lokomotiva Plzeň, Dragon press Klatovy, Emka Pneuslužby Klatovy, Městská policie Plzeň, rádio Samson, Nadace 700 let města Plzně, Konto Bariéry, Asociace Octopus). Věříme, že se podaří na vázat na tento úvodní ročník a vytvořit tak určitou tradici, jejímž symbolem bude prostor pro setkávání a získávání nových zážitků.