Dne 26. – 29. května 2023 se tým SK Indians Plzeň zúčastnil 11. Powerchair Hockey ve Švýcarsku. Turnaje se účastnily celky z Nizozemí, Německa a domácího Švýcarska, šlo tedy o jedny z nejlepších týmů Evropy. SK Indians se do země helvétského kříže vydali hlavně na zkušenou, ovšem s posilami z týmu New Cavaliers Praha Ondřejem Tomešem a Tomášem Suchým. Ve skupině čekali na Indians týmy Depont Rotterdam, domácí Iron Cats a E- Team Emmen. To se i zkušeným matadorům protočí panenky.

Jenže nejdřív je třeba se na místo dostat, a tak vyjel kmen veden náčelníkem Lukášem Kroupou od haly Prokopávka již v pátek 26. května. Rozděleni do tří posádek (Míša Enge zamířil s rodinou k curyšskému jezeru zvlášť), vyrazili Indiáni přes Německo až do Švýcar.

Plán harmonogramu cesty nebyl sice do puntíku dodržen, ale i tak cesta ubíhala solidně, a to i přes to, že byl v Německu i Švýcarsku svátek. Co platilo o celkem plynulé jízdě v Německu už neplatilo za švýcarskými hranicemi, kde na Indiány čekala hodinová přestávka v koloně pomálu se pohybujících vozidel. I tak se ale dostala celá výprava na místo určení za světla.

První herní den v sobotu byl západočeský tým přivítán těžkým soupeřem, a to E- Team Emmen. „No, byla to jízda. Mysleli jsme si, že to nějakým způsobem zvládneme ubránit, ale moc dlouho to netrvalo a začalo se to tam sypat,“ dodává zkušený kliďas Jan Thenot, když popisuje prohru 26:1. “Ale dali jsme gól, což bylo potěšující.“, říká vyhlášený herní gentleman nosící číslo 4.

„Mysleli jsme, že bychom mohli třeba uhrát zajímavý a celkem vyrovnaný zápas s Depontem, ale oproti představám jsme žádný gól nedali a 16 jich dostali.“, vzpomíná na utkání s týmem z Rotterdamu fanda fotbalové Slavie Praha Jan Thenot.

Posledním soupeřem ve skupině byli pro SK Indians pořádající Iron Cats. Železné kočky svůj domácí hrad ubránily a inkasovaly pouze jednou. Plzeň dokázaly porazit 23:1, což znamenalo, že zástupce českého Powerchair Hockey si zahraje následující den o umístění proti týmům Torpedo Ladenburg a Depont Rotterdam. Ladenburg patří dlouhodobě k evropské špičce, a když tohle víte, může se snadno stát, že vám ráno snídaně moc nechutná. Nic na tom nemění ani lehký ústup ze slávy právě Torpéda.

Po posledním sobotním zápasu se Indiáni vydali na obhlídku města, která je cíleně zavedla až k curyšskému jezeru, kde si mohli vyčistit hlavy před nedělním vyvrcholením turnaje.

„Bylo hezké koukat na zápasy, těch opravdu špičkových týmů, které tam byly, holandský florbal elektrik je opravdu jiná liga. Trošku mě překvapil ústup ze slávy Ladenburgu. Byli jsme zvyklí, že oni hrají, když ne o zlato, tak minimálně o medaili. Oproti jiným týmům však nemají tak dobré téčko a na hře je to znát.“, vyjadřuje svůj pohled Jan Thenot, který vsítil branku, jenž znamenala proti Torpédu Ladenburg vedení pro český tým! „Bylo to jenom díky přispění mých skvělých spoluhráčů, po jejich nahrávkách se nešlo netrefit.“, vypráví Jan svou životní trefu se skromností a pokorou pohádkového dědečka. No a jak to dopadlo? Indians se dokázali ještě jednou prosadit, ale německý mančaft vyznávající černomodré barvy zápas ovládal a zvítězil 16:2. Výsledek byl tedy jasný. Indians budou hrát o poslední místo s Depont Rotterdam.

Zápas o poslední místo není nic příjemného. Obzvlášť, pokud vás soupeř nepustí vůbec k ničemu a zvítězí 15:0. Ta nula na straně Indiánů mrzela o to více, že ani v sobotu ve skupině nepřišla na branky Depontu žádná odpověď.

Už v civilu pak většina sledovala zápasy o medaile, kde tým Upward Arnhem zvítězil nad domácími Iron Cats 11:4. Třetí příčku obsadil Black Knights Draileich po výhře nad E-TEAM Emmen 7:6. V hale proběhlo i závěrečné vyhlášení, při kterém dostal každý tým pamětní medaile a ti nejlepší se mohli potěšit s poháry za místa na bedně. Poté o něco později následovala společná večeře v řeckém stylu a my si mohli vychutnat výbornou kuchyni, složenou z několika chodů. V pondělí jsme se vydali na zpáteční cestu domů, která probíhala celkem v poklidu a byla naštěstí i rychlejší.

„Jeli jsme jinou cestou a byli jsme už v 19h v Plzni, a to jsme se ještě stavěli ve vyhlášené čokoládovně pro vzorky na ochutnávku. Musím poděkovat všem asistentům, kteří se o nás báječně starali a snášeli s námi naše prohry i dílčí neúspěchy. Řidičům za bezpečný a pohodový odvoz tam i zpět a hráčům za bojovnost a touhu poprat se o výsledek.“, pochválil Jan Thenot práci celé party.

Jmenovitě:

Stanislav Masiukov, Eliška Švecová, Eva Srncová Monika Suchá, Zdeněk Šperer, Eva Engeová, Sára Engeová, Jiří Sapoušek, Marek Pohunek, Tomáš Suchý, Ondřej Tomeš, Václav Uher, Jan Thenot, Michal Enge, Lukáš Kroupa, Václav Srnec, Daniel Úporský.

Lenox,z.s. a tým SK Indians děkují všem sponzorům a kamarádům, kteří jim tuto nevšední a poučnou cestu umožnili podniknout.

Text: Jan Thenot & Richard Pucholt

Foto: Eliška Švecová