Hráč

Pokud se ti líbí kolektivní akční sport, budeme rádi, když vyzkoušíš Powerchair Hockey. Je to jediný týmový sport, který se v ČR dá hrát na elektrickém vozíku. V současné době existují týmy v Praze, Plzni, Českých Budějovicích a nově vzniká tým také v Brně. Zájemcům, kteří žijí v přilehlých lokalitách Plzeňského kraje, jsme připraveni pomoc s dopravou i počáteční materiální výbavu.

Ke hře Powerchair Hockey je potřeba jen schopnost jakýmkoli způsobem ovládat elektrický vozík. Pro zájemce, jejichž pohybové omezení nedovoluje, aby hráli s klasickou florbalovou holí, je určena speciální hokejka, které se říká T-stick. Ta umožňuje hráči plnohodnotné zapojení do hry a to buď v brance nebo v poli. Více o typech hráčů se dozvíte zde.

Powerchair Hockey nejčastěji hrají osoby s těmito diagnózami:

  • kvadruplegie, tetraplegie

  • vrozené vývojové vady

  • nervosvalová onemocnění, např. SMA, svalová dystrofie a neuropatie

  • poruchy růstu

  • jiné

Otázky a odpovědi:

Není problém, zapojit se můžete i bez vlastního elektrického vozíku, který rádi zapůjčíme na zkoušku. Až poté, co se sám hráč rozhodne, že se chce florbalu více věnovat, pomůžeme mu se získáním finančních prostředků na nákup vlastního sportovního vozíku. Obvykle tento proces zahajujeme v období 6–12 měsíců od zahájení tréninku samotného hráče. Snažíme se, aby hráč nemusel hradit nákup vozíku z vlastních zdrojů.

Jedním z našich hlavních cílů je, aby náš sport byl finančně dostupný. Proto se v rámci naší organizace snažíme většinu nákladů uhradit z vlastních zdrojů. Zároveň se ale řídíme heslem „Nic není zadarmo“ nemusí se však vše měřit jen penězi. Proto vždy volíme individuální přístup. Hráči, kteří se pravidelně zapojují a jsou členy našeho klubu mají obvykle hrazené tyto náklady: startovné, osobní asistenci, ubytování a částečně dopravu na akce.

Pak hledáme právě Vás. Powerchair hockey je jediný kolektivní sport v ČR, který je určen pro osoby s těžkým tělesným handicapem. Organizace zatím nezajišťuje osobní asistenci v rámci vlastní dopravy na plzeňské tréninky. Snažíme se ale hledat dobrovolníky, kteří by byli ochotní hráče na tréninky a z tréninků dopravit. Vždy dle individuální domluvy.  Pro plzeňské hráče dopravu rádi zajistíme na akci mimo Plzeň klubovým automobilem, anebo se vydáváme ve skupinách vlakem. Na samotné akci pak osobní asistenci zajistíme všem. Není problém se také akcí účastnit s vlastním osobním asistentem (kamarádem, rodinným příslušníkem).

Tréninky probíhají podle aktuálního programu, který naleznete v kontaktech. v tělocvičně TJ Slavoj, v ulici Třebízského, za plzeňským zimním stadionem. Případně 1x měsíčně pořádáme víkendové soustředění v Praze společně s dalšími českými týmy. Občas se nám stane, že musíme trénink z nějakého důvodu zrušit, proto než se vydáte náš trénink navštívit, kontaktujte nás.

Není, SK INDIANS sdružuje hráče z celé republiky. Kontaktujte předsedu organizace LENOX z. s. Lukáše Kroupu  (lukas.kroupa@lenoxos.cz, 776 798 887). Organizace zatím nezajišťuje osobní asistenci v rámci vlastní dopravy na plzeňské tréninky. Snažíme se ale hledat dobrovolníky, kteří by byli ochotní hráče na tréninky a z tréninků dopravit. Vždy dle individuální domluvy.  Pro plzeňské hráče dopravu rádi zajistíme na akci mimo Plzeň klubovým automobilem a nebo se vydáváme ve skupinách vlakem.

Existují 2 možnosti. V současné době existuje v České republice 5 sportovních klubů, které stabilně fungují a rádi přijmou nové spoluhráče (2x Praha, 1x Plzeň, 1x České Budějovice, 1x Brno). Druhou možností je založit si vlastní tým, který sdruží další nadšence v okolí Vašeho bydliště. Kontakty na všechny týmy najdete na https://www.powerchairhockey.cz.

Zpočátku je důležité najít podobně naladěné zájemce na elektrickém vozíku (alespoň 4 – 5) a prostor pro společný trénink. Nejlépe pak tělocvična, do které se dostanete s elektrickými vozíky.  Poté kontaktujte Českou federaci Powerchair hockey, která zastřešuje florbal na elektrických vozících pro celou ČR. Více informací najdete na www.powerchairhockey.cz. Členové výkonného výboru s vámi rádi naváží spolupráci.

Ano, do hry se mohou zapojit jen tělesně handicapovaní, včetně osob s nejtěžšími tělesnými omezeními.

Ano, Českou Powerchair Hockey ligu. Účastníme se i mezinárodních turnajů konaných v ČR ale i zahraničí. Máme také českou reprezentaci, která se účastní taktéž mezinárodních turnajů.

Jak začít?

Do začátku ti stačí jen elektrický vozík a chuť hrát. Není se čeho bát. Powerchair Hockey je bezpečný, bezkontaktní sport. Na tréninku nebo soustředění si budeš moci Powerchair Hockey vyzkoušet.

Pomůžeme ti s tím, co sám nezvládneš, půjčíme ti hokejku, míček a v případě potřeby i vozík. Pod vedením zkušeného trenéra se seznámíš se základními herními technikami a pak už ti nebrání nic v tom, abys začal hrát s námi.

Odebírejte novinky