Český národní tým se celý rok pilně připravuje na Kvalifikační turnaj na ME, který se bude konat 8. – 13. 10. 2019 v Praze. Vrcholem této přípravy byl výjezd na mezinárodní turnaj v Nizozemském Eindhovenu, který se konal od 16. do 18. srpna. Jelikož cesta z Prahy do Nizozemí je dlouhá a pro náš tým by byla velmi vyčerpávající, přistoupila reprezentace k variantě letecké přepravy. Sportovní vozíky a vybavení jsme ale radši poslali tradičně dodávkou. Přece jen – zavazadla občas odletí jinam nebo se poškodí, a to by byl v tomto případě problém nepřekonatelný. Akce se zúčastnil výběr osmi hráčů, reprezentační trenérka, rozhodčí a tým čtyř asistentů a řidičů.

Turnaj v Eindhovenu, který pořádá domácí tým GP Bulls, je opravdu velkolepý. A to ve všech aspektech. Týmy jsou ubytované v rozlehlém čtyřhvězdičkovém hotelu Van der Valk Hotel Eindhoven, ke kterému patří skvělé jídlo, zápasy probíhají v ohromné sportovní hale, do které se vejdou tři hřiště, a nadstandardní je i počet účastnících se týmů – čtrnáct týmů ve dvou skupinách. I proto turnaj trvá tři hrací dny, protože obvyklé turnajové dva dny by byly až moc nabité. Organizace takto velkého turnaje je velmi náročná a mezi účastníky tak byl přítomen celý velký tým organizátorů. A zvládli to bez zaškobrtnutí.

Český národní tým se poprvé ukázal na hrací ploše v pátek dopoledne. Prvním soupeřem byl německý tým Ruhr Rollers Essen, který Česká reprezentace zvládla přehrát 6:1. Další dva soupeři ale byli na podstatně jiné úrovni – Iron Cats Zurich ze Švýcarska a Black Knight Dreieich z Německa patří ke špičce nejen ve svých zemích, ale i v Evropě. Podlehli jsme 11:1 a 12:0. Narazili jsme na náš starý problém – v České republice se na tak vysoké úrovni nehraje, a tak týmu vždy trvá, než se do té dynamičtější hry dostanou. Náladu jsme si spravili v našem posledním zápase. Na turnaj do Evropy snad poprvé zavítal tým z Kanady. Vyhráli jsme 15:0.

V sobotu nás čekaly jen dva zápasy – divocí Italové Scorpions Varesa a domácí tým – GP Bulls II. V sobotu už byl náš tým rozkoukanější a rozehranější – s Italy jsme se snažili držet krok, ale nakonec jsme prohráli 6:2. Aby byl Český národní tým ve skupině čtvrtý, potřebovali jsme poslední zápas vyhrát. Soupeř – GP Bulls Eindhoven II – byl určitě hratelný a na hřišti jsme měli převahu. Ale nedařilo se proměňovat naše střelecké šance. Naopak soupeř dokázal využít našich chyb a po vyrovnaném zápase vyhrál 3:1.

Jako páté ve skupině B čekal Český národní tým šestý ze skupiny A, což byli opět Italové – tentokráte Sharks Monza. Byl to asi nejvypjatější a nejvyrovnanější zápas českého týmu na turnaji. Skóre se přelévalo, až se zastavilo na stavu 4:4 po vypršení základního hracího času. Jelikož na tomto turnaji se všechna hřiště, a tím tedy i všechna utkání, řídí podle jedné velké časomíry, není možné zastavování času, ale ani prodloužení. A tak se přistoupilo k penaltám. Rozhodla až šestá série, a Italové tak vyhráli 5:4 (10:9) po samostatných nájezdech. Poslední zápas o konečné 11. místo proti německým Ruhr Rollers Essen zvládl Český národní tým s přehledem 11:3.

Turnaj pro Českou reprezentaci znamenal mnoho cenných zkušeností, které jsou pro nás před blížící se kvalifikací tak důležité. Herně tým obstál, zbývá jen dotáhnout onu dynamiku a vše zrychlit. Děkujeme týmu GP Bulls Eindhoven za pozvání na jejich čtyřhvězdičkový turnaj. Děkujeme naší reprezentační trenérce za její práci. A také děkujeme všem, bez nichž by tento výjezd nebyl možný – asistenti, řidiči a také sponzoři.