Dne 27. 6. 2023 se v Karlových Varech uskutečnil Den s handicapem organizovaný KV Arenou ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Českým PARA sportem z. s. Zázemí bylo rozděleno do třech stanovišť, a to bazénové centrum, hala míčových sportů a multifunkční hala. Akci navštívilo přes 500 dětí ze základních škol z Karlových Varů a přes 20 handicapovaných sportovců.

V bazénovém centru bylo možné vidět sportovce z domácího klubu SK KONTAKT zastoupené domácí plavkyní, paralympijskou reprezentantkou Vendulou Duškovou a paralympijským vítězem Arnoštem Petráčkem, kteří předvedli možnosti plavání s handicapem. Děti si mohly vyzkoušet, jak plave nevidomý (se začerněnými brejličkami), bez použití paží anebo bez dolních končetin.

V hale míčových sportů KV Arény bylo možné si vyzkoušet pod záštitou Českého PARA sportu hned několik sportů. Ragby vozíčkářů představil reprezentant Petr Oppenauer a rozhodčí Lucie Moravcová z Českého ragbyového svazu vozíčkářů. Paralympijský reprezentant Miroslav Hrbek z SKV Sharks prezentoval parahokej. Paralukostřelbu předvedla paralympijská reprezentantka Tereza Brandtlová. Stolní tenis si s dětmi zahrál bronzový paralympijský medailista Jiří Suchánek. Dále bylo možné seznámit se s paraflorbalem a handbike trenažerem, který zajistil Sportovní klub vozíčkářů Praha.

Do Powerchair Hockey, tedy florbalu vozíčkářů, zasvětil přítomné Lukáš Kroupa, předseda ČFPH z. s. a dále Jan Thenot a Filip Korschinsky ze sportovního klubu Indians Plzeň. Ukázali, jak správně ovládat elektrický vozík (vypnutí a zapnutí, změnu rychlosti, jak použít směrovky, klakson, výstražný trojúhelník, světlo). Poté si mohli odvážlivci zkusit jízdu na el. vozíku a rovněž si mohli vyzkoušet hrát florbal za dozoru dvou zkušených hráčů.
V multifunkční hale si děti vyslechly přednášku o prevenci úrazů, který byl zprostředkovaný projektem od VZP nazvaný Vzpoura úřadů.

Celým dnem provázel Václav Uher, který se mimo jiné ptal samotných sportovců, jak se dostali na elektrický vozík. Jednotlivých žáků se dotazoval, jak se jim akce líbila. Projekt Den s handicapem zhodnotila jedna z žákyň slovy: „Bylo to skvělé, zkusila jsem si jiný život.“

Autor textu: Filip Korschinsky

Zdroj: Český parasport, z.s, www.kvarena.cz