Jako první se v pátečním programu představil nevidomý plavec Miroslav Smrčka, který se na trati 100 m znak jedenáctým časem (1:14,75) finále nezaplave. K postupu bylo nutné zaplavat čas o 1,06 setin vteřiny lepší čas. Dokázal si však splnit svůj velký sen – startovat na Paralympijských hrách v Riu. Tento cíl si dvaapadesátiletý chlapík stanovil poté, když před více než čtyřmi lety náhle a nečekaně oslepl vinnou špatné diagnostiky bolesti hlavy.
Ani Jiřímu Suchánkovi se v prvním utkání ve stolním tenise nevedlo. Přes vyrovnaný průběh všech setů (sety skončily maximálním rozdílem 3 míčků) podlehl 3:1 na sety. Několikanásobný mistr ČR a medailista z ME (2009 – 2. místo v soutěži družstev, 2013 – 2. místo v jednotlivcích) měl možnost ještě dnes úvodní nezdar napravit. A podařilo se. Po vítězství nad Italem Vellou postoupil ze skupiny E z druhého místa. Poslední zástupce stolního tenisu Ivan Karabec neuspěl proti favoritovi z Polska (1:3 na sety). Třiceti šestiletý vítěz z Paralympiády v Sydney 2000 a mistr světa z roku 2006 se narodil s nedovyvinutou levou rukou. O postup do dalšího kola utká zítra se soupeřem ze Španělska.
Na cyklistické dráze se představil několika násobný medailista z mistrovství světa Ivo Koblasa ve stíhací disciplíně na 3 km. V jedenáctičlenném poli se umístil na 6. místě. Od postupu do finále, mezi 4 nejlepší, ho dělilo přes 6 vteřin. V časovce se mezi 20 účastníky představili Jiří Bouša (9. místo) a vlajkonoš české výpravy při slavnostním zahájení Jiří Ježek (16. místo).

FacebookTwitterShare