Pátý den soutěží konečně přinesl první medailovou radost! V plaveckém bazénu vylovila bronzovou medaili Běla Třebínová, závodnice třídy S5 na padesátimetrové trati volným způsobem časem 37,37. Od stříbrné medaile jí dělilo 0,24 vteřiny a od zlaté 0,5 vteřiny. Majitelka již šesti paralympijských medailí se však může těšit ještě na svojí parádní disciplínu – 50 m znak. Oproti rozplavbám se Běle podařilo vylepšit svůj čas o 4,5 vteřiny, což značí perfektní rozložení sil. Finálovou účast zaznamenal i vášnivý a profesionální fotograf Jan Povýšil na 150 m polohový závod. Ten do finále postupoval šestým časem. V něm pak zaplaval stejný čas Jako v rozplavbě, tedy 2:45 a zaznamenal 7. místo. Do bojů o medaile se podařilo postoupit i nevidomému plavci Janu Smrčkovi, kde obhájil své 7. místo z rozplaveb na 50 m volný způsob, časem 28,08.

Na atletickém oválu se na start 400metrové trati postavila osmnáctiletá běžkyně Kateřina Husáková. V kategorii T 20 (mentálně postižení) předvedla parádní výkon, který znamenal zlepšení osobního rekordu na čas 1:01.75, a při své paralympijské premiéře obsadila 11. místo.

Poprvé v historii má Česko svého zástupce v paradrezúře, díky Anastasji Vištalové. Se svojí klisnou Latou Brandis jsou zařazeny do třídy s nejtěžším tělesným postižením, kde není povolen klus. Po první ze dvou jízd obsadili 13. místo. Vysněná první desítka není příliš daleko a tak má před druhou jízdou česká reprezentantka velmi dobré vyhlídky. Do finále postupuje po dvou kolech z šestadvaceti nejlepší sedmička.

Svojí historickou premiéru zažívá zástupce ČR také v jachtingu. V Riu se soutěží se ve třech lodních třídách respektive na třech druzích lodí. Třída 2,4 Alt pro jednoho jachtaře s délkou lodě 4,16 m, dále třída SKUD 18 pro 2 jachtaře na lodi dlouhé 5,8 m a SONAR pro tři jachtaře a na lodi dlouhé 7 m. V první jmenované třídě Česko reprezentuje Daniel Bína. 14. muž z MS 2015 obsadil v první jachtařské rozjížďce 15. místo se ztrátou téměř 3 minut na průběžné vedení. Ve druhé rozjížďce si Dan polepšil o jedno místo. Na posun v celkovém pořadí po 2. ze 11 rozjížděk, to ovšem nestačilo. První den tak zakončil na 15. místě.