Je to přesně 10 let ode dne, kdy byla naše organizace zapsána do spolkového rejstříku. Powerchair Hockey, Ples handicapovaných, Na Stojáka, Asistent na zkoušku a v praxi. Stovky gólů, tisíce návštěvníků našich kulturních akcí, desítky certifikovaných asistentů a k tomu nově otevřený kamenný obchod v Praze. Bezpočet společných sportovních i společenských zážitků, vítězství i žalostných ztrát. Nad tím vším stále pevné přesvědčení, že naše práce má smysl, především pro lidi s největším pohybovým omezenímTo je našich 10 let.  

Před 10 lety jsme založili plzeňský Powerchair Hockey tým SK Indians Plzeň. Abychom nákladnou činnost týmu zajistili, začali jsme organizovat kulturní akce a podnikat. Veškeré aktivity naší organizace si kladou za cíl podporovat činnost týmu SK Indians Plzeň a rozvíjet to, co milujeme nejvíce: Powerchair Hockey – jediný týmový sport v ČR, kterému se mohou věnovat lidé s největším pohybovým omezením. 

Sport

Powerchair Hockey

Jediný akční sport na elektrickém vozíku vČR

Náš tým SK Indians Plzeň se zúčastnil devíti ligových sezón a dvanácti mezinárodních turnajů v ČR i zahraničí. Nejlépe našemu týmu bylo v roce 2014, kdy dosáhl nejlepších výsledků: 2. místo v ligové soutěži a 3. místo na mezinárodním turnaji v Praze. Nejhůř se náš tým cítil, když přišel o tři své spoluhráče a kamarády – Petra Sulanského (2013), Filipa Jakeše (2016) a Miroslava Prouzu (2019). Indiánské duše našich kamarádů s námi ale nastupují do každého dalšího zápasu a jsou naší významnou posilou ve sportovních i osobních životech 

První ligový turnaj (2012)

Asistent na zkoušku a v praxi

Program pro střední a vysoké školy

Ne všechno vozíčkář zvládne sám. Proto jsme v roce 2015 spustili program Asistent na zkoušku a v praxi, ve kterém umožňujeme studentům vyzkoušet si, co obnáší role osobního asistenta. Studenti se setkávají s úspěšnými handicapovanými sportovci, osvojují si manipulaci s vozíkem a následně pomáhají našim hráčům při ligových turnajích. V programu Asistent na zkoušku a v praxi jsme dosud vyškolili více než 58 studentů. 

Asistent na zkoušku a v praxi (2016)

Kultura

Ples handicapovaných

Každý rok v Klatovech a vždy našlapáno

Od roku 2015 v Klatovech každoročně organizujeme Ples handicapovaných. Hudbu a tanec, které dělají ples plesem, doprovázíme bohatým programem. Divákům představujeme sportovní aktivity vozíčkářů včetně Powerchair Hockey. Prostor dáváme i pěveckým a hudebním vystoupením umělců se zdravotním postižením. Každý rok je nabídka programu plesu pestrá a k naší radosti kulturní sál plný. Prodali jsme více než 1000 lístků a divákům představili přes 30 sportovních a uměleckých souborů. 

Ples handicapovaných (2019)

Pomáháme smíchem

Na Stojáka v Klatovech baví i pomáhá

Každý rok v Klatovech organizujeme program Na Stojáka. Doposud pro nás vystoupili Karel Hynek, Richard Nedvěd, Dominik Heřman lev, Iva Pazderková, Ester Kočičková a další. Podpořila nás hudební skupina Sto Zvířat, která svůj koncert v Klatovech odehrála v roce 2018. 

Na Stojáka (2021)

Výtěžek z prodeje lístků je pro provoz organizace Lenox a činnost našeho týmu SK Indians Plzeň klíčový. Pomáhá nám zajistit potřebné pronájmy sportovních hal, kanceláří, servis, přepravu sportovních elektrických vozíků a další náklady spojené s provozem organizace a účastí týmu v ligové soutěži potažmo mezinárodních turnajích. Kromě toho jsme velmi rádi, že je to právě naše organizace Lenox, která přispívá k rozvoji kulturního života a propojuje svět lidí s pohybovým omezením se světem všech, kteří ke svému životu vozík nepotřebují. 

Podnikání

Kamenný obchod v Praze

Copy centrum, papírnictví a tvorba propagačních materiálů

Nikdy jsme nechtěli čekat s nataženou rukou. Jen oboustranně přínosná spolupráce vede ke vzájemné spokojenosti a stabilitě. V období pandemie jsme využili toho, co umíme, a rozjeli se do podnikání. V současné době v Praze provozujeme kamenný obchod s papírnictvím a ručními výrobky, provádíme grafické služby, spravujeme sociální sítě firem a tvoříme propagační materiály. To vše s 30 % slevou pro neziskové organizace. 

Veškeré služby provádí zaměstnanci s pohybovým omezením, z nichž většina hraje Powerchair Hockey. Výtěžek z naší obchodní činnosti podporuje zaměstnávání lidí s největším pohybovým omezením. Zisk směřuje primárně k financování chodu SK Indians Plzeň. 

Naší vizí je stabilita

Slavíme 10 let a máme se za čím ohlížet. Důležitější než minulost, je ale pohled dopředu. Jak proměnit vize a sny ve skutečnost. Naší vizí je stabilita. Zdokonalováním organizace akcíkvalitními službami a propagací chceme dosáhnout stability ve všech projektech naší organizace. Ať už se jedná o plnou návštěvnost kulturních akcí, pevné složení pracovního týmu, stabilitu v podnikání a z něj vyplývající financování Powerchair Hockey týmu SK Indians Plzeň, stabilitpočtu aktivních hráčů a a vyvážené sportovní výkony. S touto vizí vstupujeme do druhé dekády. 

Děkujeme

Za 10 let jsme prožili úspěchy, ale vjeli jsme také do slepých ulic, z kterých jsme se museli obtížně vracet na hlavní trasu. Úspěchy nás těší, bolestné ztráty a neúspěchy nás motivují ke změně, kreativitě, hledání nových cest a k další práci. 

Organizace Lenox jsou hráči, zaměstnanci, kamarádi, asistenti, fanoušci, podporovatelé, partneři, dárci a sponzoři. Slavíme 10 let především díky vám, vaší energii, práci a podpoře. Děkujeme vám za spolupráci a těšíme se na další společné roky.  

Po celý rok 2022 si budeme 10. výročí organizace Lenox připomínat.  

Za celý tým hráčů a zaměstnanců,

Lukáš Kroupa
předseda organizace Lenox