Klatovy – Benefiční akce Na stojáka v klatovském kulturním domě vynesla vozíčkářům 115 tisíc korun.

„Pobavili jsme se a ještě ta akce měla smysl. To je prostě paráda.“ Slova, která po skončení večera 15. 3. 2014 pronesl jeden z návštěvníků, přesně vystihla představení Na stojáka, které se v pátek večer konalo v klatovském kulturním domě a jehož smyslem bylo nejen pořádně rozhýbat příchozím bránice, ale také pomoci těm, kteří to potřebují.

Akce se konala v rámci studentského projektu „Pomáháme smíchem“ a na pódiu svoje umění bavit předvedli Lukáš Pavlásek, Daniel Čech a Josef Polášek. Dokázali si dělat legraci ze sebe i z lidí v publiku a vyprodaný kulturní dům se často úplně otřásal smíchem. Lidé mohli v tříhodinovém programu vidět mimo jiné rozhovor s hokejistou, „vynikajícího zpěváka“ z Bratislavy, který se při pětistém vystoupení konečně dočkal publika, šoférovo rande, vyslechli si důchodcovské cvičení i dopisy Sally a zjistili také, jak alkohol, který rodiče požili při početí, ovlivňuje povahu dítěte. Lukáš Pavlásek si během představení také sestavil „punkovou kapelu“, do které přibral dva náhodně vybrané diváky z publika. A ti vůbec nelitovali. „Bylo to úplně parádní. Před tolika lidmi jsem měl trochu trému, ale moc jsem si to užil,“ svěřil se po představení Jakub Hefler, který si v Pavláskově skupině zahrál na bicí.

Zábavný večer orámovaly dvě vážnější chvíle. Na začátku se promítal dokument o handicapované rodině, na konci se děkovalo těm, kteří pomohli. „Smyslem akce bylo ukázat, že život handicapovaných je celkem normální a že se dokážeme i smát. A hlavně je smyslem této akce podpořit naši organizaci LENOX, která se věnuje sportu handicapovaných, konkrétně florbalu na elektrických vozících,“ řekl Deníku za organizátory Lukáš Kroupa, který měl poměrně dost důvodů k radosti. V první řadě ho potěšili umělci, kteří vystoupili bez nároku na honorář. „Řekli nám, že sem máme přijet, tak jsme přijeli. Dnes jsme podpořili lidi na vozíku, zítra nás zavolají podpořit třeba nevidomé. Prostě kde je potřeba někomu pomoci, tam jedeme,“ vysvětlil to Deníku Lukáš Pavlásek, který prý zná Klatovy jako své boty. „Znám tady pár barů, kde jsem strávil hodně času,“ dodal známý bavič. I jeho umění přispělo k tomu, že benefiční večer i díky sponzorům vynesl velmi pěknou částku – 115 tisíc korun.

Zdroj: Klatovský deník