Uplynuly téměř 3 měsíce od okamžiku zahájení příprav čtvrtého ročníku, než jsme se dočkali samotného představení. Na Stojáka se konalo 27. 2. 2016 v Klatovech. Pozvání tentokráte přijali Arnošt Frauenberg, klatovská rodačka Ester Kočičková a Dominik Heřman Lev. Pro všechny účinkující, kteří kdy vystoupili na představení v Klatovech má „na stojáka“ ve městě karafiátů pár zvláštností. Tou největší zdá se celkový charakter večera, který se nese ve znamení bohulibé akce. Pro řadu lidí je spojení tohoto typu zábavy a bohulibé, charitativní akce přinejmenším kostrbaté. Opak je ale pravdou. Právě charakter pořadu, jenž je postaven na humoru, který si nebere s ničím a s nikým servítky je velkým pojítkem s humorem nejen vozíčkářů ale i handicapovaných všeobecně. V komunitě handicapovaných se téměř v každém dialogu nezasvěcený účastník dočká černého humoru na účet osoby z řad handicapovaných, či samotného handicapu. Ba co víc, často se humor přesouvá až do oblasti vyznačující se jistou dávkou sarkasmu. Což je pro nezasvěcené přirozeně šokující. Pozastavení veřejnosti nad samotným spojením pořadu „na stojáka“ a organizace LENOX jen dokazuje, že toto spojení je potřebné. Umožňuje totiž alespoň vzdáleně nahlédnout do komunity handicapovaných a ukázat, že je důležité být nad věcí. Proto je zásadní, aby účinkující nepodléhali nutkání vybírat scénky na základě bohulibosti. Což se u žádného z nich, naštěstí doposud nestalo.

Zajímavým prvkem je i velikost hlediště. Představení je postaveno na tzv. STAND UPu. Jde o scénku, ve které se jedna, výjimečně i více osob, postaví před publikum se svým částečně improvizovaným příběhem. První takováto představení se datují k přelomu 18/19. století v anglickém kabaretu, který se vyznačoval menším hledištěm se stolky. I v ČR jsou tato představení realizována v menších klubech o kapacitě 100 míst.

Netradiční je i samotné zahájení představení v podobě krátkého filmu, jenž prezentuje činnost organizace. V letošním roce byl promítán snímek mapující týdenní soustředění hráčů florbalu na elektrických vozících. Návštěvníci akce si dokáží lépe představit, kam výtěžek z akce poputuje. Poté následuje samotné představení. V letošním roce jsme měli možnost si mj. vyslechnout báseň Polednice v podání Ester Kočičkové, či přestavbu bytu v podání Dominika Heřmana Lva.

Závěr večera je každý rok ve znamení děkování všem, kteří organizaci LENOX podporují. Každý ze subjektů obdrží zlatý, stříbrný nebo bronzový certifikát dle výše poskytnuté podpory. V letošním roce obstaral Afterpárty DJ Lukano se svojí diskotékou v Kavárně Družba.

Letošní ročník ukázal jak moc je představení „na stojáka na Klatovsku oblíbenou akcí. Dokazuje to zájem o vstupenky, který se každý rok zvyšuje a i letos byl rekordní (492). Čistý zisk z představení, který bude sloužit k vytvoření pracovní pozice pro osobu se zdravotním postižením v LENOX z.s., činil 62 685 Kč.

Děkujeme všem, kteří nám k této částce pomohli a těším se již na pátý roční „na stojáka live“ v Klatovech v sobotu 25. 3. 2017.