V pátek 21. 4.  a v sobotu 22. 4. 2023 proběhl vzdělávací projekt Asistent na zkoušku, který pořádá organizace Lenox z. s. už od roku ? Program je určen pro vysoké a střední školy se zdravotnickým, sociálním nebo pedagogickým zaměřením. Umožňujeme studentům vyzkoušet si, co obnáší role osobního asistenta, který vozíčkáři pomáhá s tím, v čem nemůže být soběstačný. Tento program je ojedinělý tím, že si ho vymysleli sami vozíčkáři takzvaně na míru.

  1. 4. 2023 od 8.30 do 17.00 hodin proběhla teoretická část výše zmíněného projektu ve Sportovní hale města Plzně, Krašovská 32. Zúčastnilo se sedm studentek 3. ročníku Střední zdravotnické školy Klatovy, oboru praktická sestra. Studentky měly možnost si vyzkoušet manipulaci s mechanickým vozíkem jak v roli osobního asistenta, tak v roli vozíčkáře. Vzhledem k pěknému pátečnímu počasí mohly absolventky vyjet i ven do terénu a vyzkoušet si nástrahy, které na vozíčkáře „číhají“ v podobě obrubníků, schodů, prudkého terénu či nerovného povrchu.

V dalším bloku byly účastnice seznámeny s typy tělesných handicapů, se kterými se mohou při svém budoucím povolání setkat. V této části jde o lepší pochopení jednotlivých typů handicapů a jejich omezení, na které je při přípravě aktivit pro tělesně postižené osoby pamatovat.

 

 

V bloku sociální aspekty handicapu jde spíše o vzájemný dialog mezi pozvanými vozíčkáři a účastníky projektu. Pozvání tentokrát přijala mladá reprezentantka v plavání, olympionička, vicemistryní Evropy z r. 2016, dvojnásobná bronzová medailistka z MS 2017 v Mexico City, účastnice paralympiády v Riu 2016 a v Tokiu v r. 2020. Společně s Lukášem Kroupou, předsedou organizace Lenox a spoluzakladatelem tohoto projektu, zodpovídali otázky typu: jak vnímají svůj handicap, jak se s ním vyrovnávali, popřípadě vyrovnávají, jaké mají negativní zkušenosti se svým handicapem a také jaký by měl být vztah mezi vozíčkářem x asistentem, rodičem, partnerem, pedagogem, kolegou…

V projektu jsou i části s volno časovými aktivitami. Cílem je rozšíření povědomí o tom, jakým sportovním aktivitám se mohou vozíčkáři věnovat a zároveň si to i vyzkoušet. Jak jinak než na vozíku! Studentky si zazávodily a zahrály Powerchair Hockey.

Na závěr proběhla beseda s nadanou sportovkyní Vendulou Duškovou. Vendy je příkladem toho, že i s handicapem se dá sportovat a co víc, dosáhnout rovněž vrcholových výkonů. Poodkryla zajímavosti ze zákulisí tréninků a organizace soutěží. Promítla ukázky ze závodů a vyprávěla o svých zkušenostech, trénincích a sebezapření se. Jako pomyslná třešnička na dortu jsou pak unikátní výsledky ze sportovních utkání.

  1. 4. 2023 v sobotu ve Sportovní hale VŠE Praha Strašnice proběhla praktická část programu, které se účastnily studentky ze SZŠ Klatovy (z předchozího dne) a rovněž studentky ZČU Fakulty zdravotnických studií v Plzni, které již praktickou a teoretickou část absolvovaly v předchozím kurzu. Účastí na druhé praktické části získaly účastnice certifikát.

V této praktické části pomáhají studenti hráčům Powerchair  Hockey například s přesuny na sportovní vozíky, upevnění hokejek k ruce (někteří ze sportovců potřebují přivázat hokejku k ruce obinadly), pomoc s převlečením do dresu, podání občerstvení a nápojů apod. Studenti si prakticky vyzkoušejí znalosti z pátečního „vyučování“.

Moc děkujeme všem!

Text: Alžběta Nováková